Firma w Estonii – przydatne informacje

Zamek w Estonii

Estonia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów do rozpoczęcia własnej działalności. To niewielkie państwo położone nad Bałtykiem, które pozostaje bardzo otwarte na zagraniczne inwestycje, upraszczając swoje procedury biurokratyczne i zapewniając przejrzysty system podatkowy. Założenie firmy w Estonii wymaga jednak dopełnienia kilku istotnych formalności, dlatego przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się skorzystać z usług biura rachunkowego oferującego pomoc w prowadzeniu biznesu na terenie Republiki Estońskiej.

Formy działalności w Estonii

Większość rodzajów estońskich spółek albo pokrywa się z tymi występującymi w Polsce, albo okazuje się bardzo podobna w swoich założeniach. Należą do nich choćby:

  • osaühing – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • aktsiaselts – spółka akcyjna,
  • usaldusühing – spółka komandytowa,
  • täisühing – spółka jawna.

Decydując się na zarejestrowanie firmy w Estonii, przedsiębiorcy najczęściej wybierają pierwszą z wymienionych form, nazywaną w skrócie OÜ, podobnie zresztą jak rodowici mieszkańcy tego kraju. Stosunkowo często zdarza się też zakładanie spółek akcyjnych, lecz to wspomniana osaühing daje największe korzyści.

Podpisywanie dokumentów

Zalety spółki z o.o. w Estonii

Podstawową zaletą wynikającą z założenia firmy w Republice Estońskiej jest brak konieczności opłacenia „z góry” podatku dochodowego dla przedsiębiorstw. Ten odprowadzany jest dopiero od wypłacanego udziałowcom dochodu. Ponadto, kapitał zakładowy, który trzeba wnieść przy rejestracji działalności, nie należy do najwyższych i wynosi jedynie 2500 euro. Całość procesu zakładania firmy w tym kraju przebiega zaś bardzo sprawnie, a odpowiedź od urzędu uzyskuje się zwykle po kilku dniach.

Co ciekawe, Estonia jest jednym z tych państw, które umożliwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu nie ma konieczności opuszczania Polski, chociaż jest też pewien haczyk — aby założyć firmę, wymagane jest pozwolenie na pobyt i pracę (można to załatwić za pomocą wniosku o e-Rezydencję), a w samej Estonii musi fizycznie znajdować się jej reprezentant do kontaktu z urzędami.

Warto też wspomnieć o podatku VAT. Przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłacenia go do urzędu skarbowego dopiero wówczas, kiedy dochody jego firmy przekroczą czterdzieści tysięcy euro rocznie. Jak zaś wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych? Tutaj doskonale odnajdą się zwłaszcza osoby, które miały już z tą sprawą do czynienia, ponieważ składki ubezpieczeniowe nie różnią się zbytnio od tych obowiązujących w Polsce.

Zakładanie firmy w Estonii z biurem rachunkowym Tax Optimal

Chociaż zarejestrowanie spółki w Republice Estońskiej nie należy do najtrudniejszych, wymaga znajomości tamtejszych przepisów podatkowych i gospodarczych, by móc efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem. Z pomocą przychodzą pracownicy biura rachunkowego Tax Optimal w Poznaniu dysponujący doświadczeniem w udzielaniu wsparcia przy zakładaniu i prowadzeniu biznesu w Estonii.

Zakładanie firmy

Nasi specjaliści gwarantują dopełnienie wszelkich formalności przy rejestrowaniu działalności gospodarczej za granicą przy jednoczesnej optymalizacji wszystkich podejmowanych działań, tak aby prowadzenie firmy w Estonii było dla klienta jak najbardziej wygodne, przejrzyste i korzystne finansowo. Pomagamy też podczas bieżącego prowadzenia przedsiębiorstwa, jak również rozwiązywania go.

Republika Estońska należy do najciekawszych miejsc, w których warto założyć własny biznes. Jest to zasługa przede wszystkim polityki otwartej na inwestycje kapitału zagranicznego, niezbyt skomplikowany, przystępny system podatkowy oraz szybkość przeprowadzania wszystkich procedur. Z pomocą biura rachunkowego Tax Optimal zarejestrowanie spółki w Estonii będzie nie tylko sprawne i bezpieczne, lecz także opłacalne.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zamek w Estonii

Firma w Estonii – przydatne informacje

Założenie firmy w Estonii wymaga jednak dopełnienia kilku istotnych formalności, dlatego przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się skorzystać z usług biura rachunkowego oferującego pomoc w prowadzeniu biznesu na terenie Republiki Estońskiej.

gazeta biznesowa

Jak założyć firmę w UK?

Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy na terenie Wielkiej Brytanii lub, operując już takim przedsiębiorstwem, otworzenie jego oddziału w Polsce. Wynika to z przejrzystych i korzystnych przepisów podatkowych obowiązujących na Wyspach, a także dostępnych przywilejach.

Copyright Ⓒ 2019 — Wszelkie prawa zastrzeżone — projekt i wykonanie Strony WWW Ad-Site 2.0