Jak założyć firmę w UK?

gazeta biznesowa

Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy na terenie Wielkiej Brytanii lub, operując już takim przedsiębiorstwem, otworzenie jego oddziału w Polsce. Wynika to z przejrzystych i korzystnych przepisów podatkowych obowiązujących na Wyspach, a także dostępnych przywilejach. Założenie firmy w Anglii może jednak sprawiać problemy, przyjrzyjmy się więc, jak przebiega tam rejestrowanie spółki i jakie korzyści z niego wynikają.

Rodzaje spółek w Wielkiej Brytanii

Największą popularnością wśród osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii cieszą się dwie formy prawne: samozatrudnienie oraz odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Limited (Ltd). Warto podkreślić, że pierwsze z wymienionych rozwiązań charakteryzuje się wygodą w postaci możliwości zarejestrowania firmy za pomocą telefonu do urzędu. Wadą, zwłaszcza dla Polaków, którzy chcieliby otworzyć działalność, jest zaś obowiązek bycia rezydentem UK, czyli posiadania tamtejszego adresu zamieszkania oraz numeru identyfikacji podatkowej NIN.

Z powyższych względów korzystniejsze wydaje się zatem założenie spółki Limited, jako że ją również można prowadzić w pojedynkę. Tutaj procedury rejestracyjne są nieco bardziej złożone, choć przebiegają bardzo szybko, bo zazwyczaj zaledwie w 24 godziny. Należy przede wszystkim złożyć odpowiednie wnioski o wpisanie do rejestru handlowego Wielkiej Brytanii oraz Urzędu Skarbowego. Co więcej, firma Ltd musi posiadać fizyczną siedzibę na terenie Anglii, a także rozliczać się z tamtejszymi instytucjami państwowymi i prowadzić księgowość. Dlatego, chociaż założenie spółki może odbyć się przez Internet, warto powierzyć kwestie formalne w ręce doświadczonych specjalistów, takich jak pracownicy biura Tax Optimal.

Flaga Wielkiej Brytanii

Korzyści z założenia firmy w Anglii

Chociaż nie należy do najprostszych, rejestracja działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii cieszy się niemałą popularnością, jako że jest to decyzja bardzo opłacalna. Wśród podstawowych korzyści wynikających z prowadzenia firmy w UK można wymienić:

  • brak konieczności posiadania kapitału zakładowego – przedsiębiorca musi jedynie go zadeklarować, a minimalna wysokość to zaledwie 1 funt,
  • możliwość posiadania rachunku bankowego w Polsce,
  • możliwość wypłacania dywidendy bez konieczności odprowadzenia podatku,
  • wysoka kwota wolna od podatku, która na rok 2019 wynosi 12 500 funtów, co w przeliczeniu daje ponad 60 tysięcy złotych,
  • obowiązek zapłacenia podatku VAT wynoszącego 20% dopiero po przekroczeniu rocznych obrotów w wysokości 85 tysięcy funtów.

Widać zatem, że warunki gospodarcze i podatkowe w Wielkiej Brytanii są bardzo korzystne dla właścicieli firm, znacznie bardziej niż normy obowiązujące w Polsce. Pozwalają one na duże oszczędności i większą swobodę finansową.

Oddział brytyjskiej firmy w Polsce

Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest także założenie na terenie Polski oddziału swojej firmy zarejestrowanej w Anglii. Umożliwia to znaczące obniżenie kosztów rejestracji, ponieważ wymaga mniejszego wkładu finansowego, a brak konieczności wniesienia kapitału zakładowego zgodny z przepisami UK wciąż obowiązuje — w omawianej sytuacji podlega się bowiem pod prawo brytyjskie.

Funty brytyjskie

Ponadto nadrzędne przedsiębiorstwo operujące w Wielkiej Brytanii podnosi prestiż całości w oczach klientów. By jednak sprawnie zarządzać takim przedsięwzięciem, koniecznością pozostaje korzystanie z usług polskiego biura rachunkowego zajmującego się obsługą firm w UK. Wszystkie procedury muszą być monitorowane i przestrzegane przez ekspertów, którzy zapewnią prawną i biznesową ciągłość.

Założenie firmy w Anglii okazuje się więc rozwiązaniem, które cechuje wiele korzyści, zwłaszcza finansowych. Przepisy obowiązujące na Wyspach są klarowne i wygodne dla właścicieli przedsiębiorstw, pozwalając na duże oszczędności. Dopełnienie wszystkich procedur jest jednak złożone i tylko z profesjonalną pomocą zarejestrowanie spółki w UK będzie możliwe. Specjaliści z biura rachunkowego Tax Optimal służą kompleksowym wsparciem na każdym etapie współpracy w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zamek w Estonii

Firma w Estonii – przydatne informacje

Założenie firmy w Estonii wymaga jednak dopełnienia kilku istotnych formalności, dlatego przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się skorzystać z usług biura rachunkowego oferującego pomoc w prowadzeniu biznesu na terenie Republiki Estońskiej.

gazeta biznesowa

Jak założyć firmę w UK?

Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy na terenie Wielkiej Brytanii lub, operując już takim przedsiębiorstwem, otworzenie jego oddziału w Polsce. Wynika to z przejrzystych i korzystnych przepisów podatkowych obowiązujących na Wyspach, a także dostępnych przywilejach.

Copyright Ⓒ 2019 — Wszelkie prawa zastrzeżone — projekt i wykonanie Strony WWW Ad-Site 2.0